Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Zprávy památkové péče se ohlížejí za vývojem a situací v oboru v posledních dvaceti pěti letech

9.7.2015 | sdělení, informace | okres Praha hl.m. | Praha
2015-1
První číslo jubilejního 75. ročníku Zpráv památkové péče je z mnoha důvodů neobvyklé. Jeho základem totiž tentokrát nejsou odborné studie, ale rozsáhlá anketa mezi osobnostmi památkové péče. Téma? Čtvrt století památkové péče ve svobodné společnosti.

 

Loňské kulaté výročí sametové revoluce nabídlo ideální příležitost pro bilancování, a tak redakce oslovila významné osobností památkové péče s otázkou, jak hodnotí vývoj našeho oboru v posledních 25 letech. Co se památkářům od roku 1989 nejvíce podařilo? V čem selhali? A na čem má památková péče pracovat do budoucna? Odpovídali Kateřina Bečková, Richard Biegel, Václav Girsa, Naděžda Goryczková a třináct dalších osobností.

Výjimečné příspěvky se ovšem nacházejí i mezi odbornými studiemi. Bilanční linku nejnovějšího čísla doplňuje článek Karla Kibice o památkové ochraně měst po sametovém převratu. Ve studii Jany Čevonové-Pařízkové jsou zmapovány dějiny stavebně historického průzkumu do roku 1989. A zvláštní pozornost si zaslouží článek Jana Malíře, který přináší – u nás ojedinělý – pohled na památkovou legislativu v evropském kontextu.

Příští číslo Zpráv památkové péče bude věnováno letošní připomínce výročí upálení Jana Husa.

(red)Metadata ke zprávě

Vloženo
9.7.2015 12:51
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Témata
odborná sdělení, organizace, řízení a instituce památkové péče, prezentace NPÚ, publikace NPÚ, Zprávy památkové péče
číslo
16846
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit