Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Zahájení provozu slavnostního osvětlení hradu Bouzova dne 25. srpna 2012

21.8.2012 | tisková zpráva | bylo aktualizováno | sdělení, informace | okres Olomouc | Bouzov – hrad
Bouzov UP300 90x120
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Olomouci, Správa státního hradu Bouzov a Olomoucký kraj srdečně zvou návštěvníky hradu Bouzova k zahájení provozu osvětlení hradu Bouzova již tuto sobotu dne 25.8.2012 ve 21 hod. za účasti hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka a ředitele olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Františka Chupíka.

Při realizaci osvětlení v hodnotě 2,2 mil. Kč čerpal investor významnou část nákladů z krajských zdrojů, z prostředků programu Významné projekty Olomouckého kraje 2012 ve výši 2 mil. Kč. V roce 2011 bylo ze strany Olomouckého kraje podpořeno také zpracování projektové dokumentace. Dílo samotné realizovala firma Heinz-elektro, s.r.o.

Hrad Bouzov - jedna z nevýznamnějších romantických architektur na území ČR, místo oblíbené filmovými štáby - je ve správě olomoucké pobočky Národního památkového ústavu. Nynější správce se pokouší různými formami přitáhnout a udržet pozornost návštěvníků a veřejnosti, přičemž právě realizace slavnostního osvětlení může přinést synergický efekt jak pro udržení turistické atraktivity objektu, udržení či zvýšení příjmů lokálně působících subjektů, tak pro propagaci kulturního dědictví minulosti v Olomouckém kraji. Od slavnostního osvětlení lze očekávat kromě podtržení jedinečného působení romantizující architektury v krajině také zvýšení atraktivity pro akce různého druhu, které prokazatelně zvyšují jak finanční výnos, tak společenské povědomí a přitažlivost místa a generují výše zmíněné efekty, ze kterých čerpá užitek nejenom současný správce nemovitosti, ale také zprostředkovaně obecní společenství (Obec Bouzov) a širší pospolitost (Olomoucký kraj).

Osvětlování důležitých míst je v Evropě běžné už od období neolitu, po peripetiích historického vývoje přes významné období barokního využití světla pro vybrané příležitosti je masivní rozšíření osvětlení uplatňováno ve 2. polovině 20. století. V současné době jsou na území České republiky osvětleny stovky dominant jak uvnitř měst, tak mimo ně. Z významných lze uvést Pražský hrad (v Praze je osvětleno 83 historických objektů) nebo hrad a zámek v Českém Krumlově, na území Olomouckého kraje např. hrad Helfštýn, hrad Šternberk, Klášterní Hradisko, Čestný sloup Nejsvětější Trojice aj.

Národní památkový ústav za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje a dalších subjektů vydal letos knižně Soupis nemovitých kulturních památek okresu Prostějov a naplňuje tak v regionu principy partnerství jak při poznávání památkového fondu, tak při správě a popularizaci kulturního dědictví v majetku státu.

www.hrad-bouzov.cz

Kontakty:

  • Mgr. František Chupík, Ph.D., ředitel, chupik@olomouc.npu.cz, 585 204 111
  • Vlastimil Staněk, pracovník vztahů k veřejnosti, tel.: 585 204 134


Metadata ke zprávě

Vloženo
20.8.2012 14:14
Vložil
NPÚ, ÚOP v Olomouci
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Status novinky
bylo aktualizováno
Témata
akce pro veřejnost, památky a veřejnost, prezentace NPÚ, public relation
číslo
10554
Galerie obrázků

Slavnostní osvětlení bouzovského hradu

dne
20. 8. 2012
Možnosti řazení

hrad Bouzov

dne: 28. 8. 2009
foto: Vlastimil Staněk, NPÚ ÚOP v Olomouci

hrad Bouzov - předhardí

dne: 29. 5. 2010
foto: Vlastimil Staněk, NPÚ ÚOP v Olomouci

hrad Bouzov

dne: 23. 8. 2012
foto: Vlastimil Staněk, NPÚ ÚOP v Olomouci

hrad Bouzov

dne: 23. 8. 2012
foto: Vlastimil Staněk, NPÚ ÚOP v Olomouci

hrad Bouzov

dne: 23. 8. 2012
foto: Vlastimil Staněk, NPÚ ÚOP v Olomouci

hrad Bouzov

dne: 23. 8. 2012
foto: Vlastimil Staněk, NPÚ ÚOP v Olomouci
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit sestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit