Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Na veletrhu Monumento v Salcburku prezentuje Národní památkový ústav méně známé oblasti památkové péče

28.1 - 30.1.2016 | bylo aktualizováno | sdělení, informace | okres | Salzburg, Messezentrum
IMG_9831 160x107
Materiál a emoce je téma letošního mezinárodního odborného veletrhu Monumento a salcburské Messezentrum očekává mezi 28. a 30. lednem na 180 vystavovatelů. Národní památkový ústav zde formou výstavy představuje svůj koncept péče o industriální, moderní a venkovské památky a postupy a technologie užívané v této oblasti; kromě toho má na veletrhu vlastní stánek s prezentací své činnosti včetně nabídky odborných publikací a časopisů.

Národní památkový ústav zastupuje v Salcburku mj. náměstek pro památkovou péči Martin Tomášek (vlevo uprostřed).Společně s památkáři a vědci z Rakouska, Německa, Švýcarska, Slovinska, Maďarska a dalších zemí zde vystavovují také soukromé firmy specializované na technologie užívané při péči o památky. Výstavu letos zaštiťuje ICOMOS a UNESCO a prezentace, diskuse a přednášky budou sloužit ke zlepšování vztahů mezi regiony, vědci a soukromou sférou. Ukážou, jak nám dobře zachované a prezentované materiální památky mohou zprostředkovat emocionální vztah k minulosti.

Odborníci z Národního památkového ústavu prezentují v Salcburku výsledky své práce rovněž na přednáškách a odborných debatách. Na čtvrtečním slavnostním zahájení pronesl proslov náměstek pro památkovou péči Martin Tomášek, Ph.D., jenž se zúčastní i páteční pódiové diskuse na téma budoucnost památkové péče (začátek v 17 hodin, hala 10). Ve čtvrtek ve 14.30 hodin vystoupí Ing. arch. Miloš Solař z odboru péče o památkový fond s příspěvkem o památkové péči a úspoře energií v Česku v rámci tématu Energieeffizientes Restaurieren in Europa (hala 10, místnost 1); záštitu poskytlo sdružení bavorských řemeslných komor a sdružení Restaurator im Handwerk.

V pátek v 15.30 hodin začíná přednáška ředitele NPÚ, ÚOP v Brně PhDr. Zdeňka Váchy o dějinách a specifikách péče o památky meziválečné moderní architektury, v sobotu rovněž v 15.30 hod. představí Alena Borovcová, Ph.D., z Metodického centra průmyslového dědictví v Ostravě činnost tohoto centra prezentací výsledků konkrétních výzkumných úkolů včetně příkladů obnovených technických památek; poté se bude promítat dokumentární film o renovaci a restauraci interiérů piaristického kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli.

Úplný program veletrhu je k dispozici na stránkách pořadatele http://www.monumento-salzburg.at/messekatalog.html.

Monumento Salzburg, čtvrtek 28. až sobota 30. ledna 2016. Otevřeno denně 10 až 18 hodin, vstupné 12 eur, kontakt a podrobné informace na http://www.monumento-salzburg.at/.Metadata ke zprávě

Vloženo
5.1.2016 11:53
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Status novinky
bylo aktualizováno
Témata
Metodická centra, mezinárodní spolupráce
číslo
17525
Stránky místa
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit